nowości na e-mail
wpisz adres:


napisz do nas
Copyright © Klub Gaja
Strona Główna » Co Robimy? » Edukujemy » Biuletyn "Współodczuwanie" » Współodczuwanie - numer 47
Biuletyn "Współodczuwanie"
aktualna pozycja:
» Współodczuwanie - numer 57
» Współodczuwanie - numer 56
» Współodczuwanie - numer 55
» Współodczuwanie - numer 54
» Współodczuwanie - numer 53
» Współodczuwanie - numer 52
» Współodczuwanie - numer 51
» Współodczuwanie - numer 50
» Współodczuwanie - numer 49
» Współodczuwanie - numer 48
Współodczuwanie - numer 47
» Współodczuwanie - numer 46
» Współodczuwanie - numer 45
» Współodczuwanie - numer 44
» Współodczuwanie - numer 43
» Współodczuwanie - numer 42
» Współodczuwanie - numer 41
» Współodczuwanie - numer 39/40
» Współodczuwanie - numer 38
» Współodczuwanie - numer 37
» Współodczuwanie - numer 36
» Współodczuwanie - numer 35
» Współodczuwanie - numer 33/34
» Współodczuwanie - numer 32
» Współodczuwanie - numer 31
» Współodczuwanie - numer 30
» Współodczuwanie - numer 29
» Współodczuwanie - numer 28
» Współodczuwanie - numer 27
» Współodczuwanie - numer 26
» Współodczuwanie - numer 25
» Współodczuwanie - numer 24
» Archiwalne teksty

Współodczuwanie - numer 47

 

czerwiec 2008

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Biuletyn Współodczuwanie został wydany w ramach projektu Program edukacji ekologicznej Święto Drzewa

ze środków

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków

Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, 

a także ze środków Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych

Cztery kolumny drukowanej wersji biuletynu zostały dofinansowane ze środków

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 


Pomagamy zwierzętom

Projekt Pomagamy zwierzętom – program edukacji ekologicznej jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Środki Przejściowe PL2005/017-488.01.01.01 oraz ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i Eurogroup for Animals. Honorowy Patronat nad programem objął Wojewoda Śląski.

Od stycznia 2008 roku rozpoczęliśmy nowy program edukacji ekologicznej Pomagamy zwierzętom, którego celem jest podniesienie świadomości społecznej w dziedzinie ochrony środowiska w zakresie ochrony praw zwierząt oraz podnoszenie poziomu aktywnego uczestnictwa obywateli w rozwiązywaniu lokalnych problemów w obszarach dotyczących w/w zakresu. W maju nauczyciele i wychowawcy z 4 tysięcy palcówek oświatowych otrzymali materiały edukacyjno-informacyjne: broszurę, film i komplet plakatów aby zainspirować dzieci i młodzież do podjęcia lokalnych działań na rzecz ochrony zwierząt oraz zorganizowania obchodów Dnia Praw Zwierząt. Przez cały czas trwania projektu Klub Gaja prowadzi także cykl prezentacji i spotkań dla uczniów. Program cieszy się ogromnym zainteresowaniem, w szczególności bardzo cenne dla nauczycieli i uczniów są wydawane przez nas materiały edukacyjne. Mamy nadzieję, że będziemy mogli kontynuować ten program w przyszłości.

 

FAQ – pomagamy zwierzętom
Jednym z trwałych rezultatów projektu jest opracowanie Poradnika, który zapewnia obywatelom lepszy dostęp do informacji i do wykorzystania instrumentów prawnych, które umożliwiają im lokalne działania na rzecz ochrony zwierząt. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziesz na naszej stronie
www.klubgaja.pl/projekty/pomagamy_zwierzętom/


Warsztaty artystyczne

Słoń, pies, żubr...

W dniu 8 kwietnia Klub Gaja przeprowadził warsztat edukacyjno--artystyczny dla uczniów z Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Wojtyły w Mysłowicach. Grupa 19 uczniów pracowała nad przygotowaniem happeningu, który zaprezentowaliśmy w Dniu Praw Zwierząt, w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. W kręgu wędrował kamień, poznawaliśmy otaczający nas świat, otaczające nas zwierzęta, wysłuchaliśmy przesłania Indian Ameryki Północnej o szacunku do Ziemi i wszystkich zamieszkujących ją istot, opowiedzieliśmy swoje historie ze zwierzętami, zapoznaliśmy się z listą ginących gatunków. Następnie 15 maja odbył się kolejny warsztat oraz próba generalna happeningu Zwierzę nie jest rzeczą. Na początku warsztatów, w kręgu przypomnieliśmy sobie wspólnie poprzedni warsztat i wypracowane pomysły, przeglądaliśmy maski, opowiadaliśmy o przygotowanych przesłaniach.

W imieniu słonia, psa, żubra, małpy wykrzyczeliśmy nasze przesłania – „Boli mnie, kochaj mnie, nie męcz mnie, cierpię, nie zabijaj mnie, zostaw moją skórę!, nie zamykaj mnie, nie dręcz mnie, kochaj mnie, nie zabijaj, nie rób na mnie doświadczeń”.

 

 

Dzień Praw Zwierząt

W dniu 20 maja 2008 roku w Bibliotece Śląskiej w Katowicach zorganizowaliśmy Dzień Praw Zwierząt. Podczas wydarzenia zostały wręczone tegoroczne Nagrody Współodczuwania, przyznawane przez Klub Gaja za zaangażowanie w ochronę zwierząt.

Dzień Praw Zwierząt został ustanowiony 22 maja 1997 roku przez Klub Gaja dla upamiętnienia uchwalenia ustawy „O ochronie zwierząt”, która zmieniła na lepsze możliwości ochrony zwierząt w Polsce. Jednocześnie nadal niezbędna jest edukacja i informowanie obywateli o sytuacji zwierząt w naszym kraju.
      
Obchody Dnia Praw Zwierząt rozpoczęła konferencja prasowa, w której udział wzięli: Iwona Kuklik ze Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, Jacek Bożek – Prezes Klubu Gaja oraz Magdalena Sadek i Basia Milewska – uczennice III klasy Gimnazjum nr 3 w Mysłowicach, którzy przedstawili rys historyczny Dnia Praw Zwierząt oraz podzielili się z odbiorcami swoimi doświadczeniami z pracy dla zwierząt.
      
Następnie przed budynkiem Biblioteki Śląskiej odbył się happening Zwierzę nie jest rzeczą – przygotowany przez Klub Gaja wraz z uczniami z Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Wojtyły z Mysłowic, gdzie uczestnicy używając zrobione przez siebie maski symbolizujące różne zwierzęta, w symbolicznym marszu milczenia i kręgu zwierząt wznosili hasła i okrzyki mające uczulić widzów na cierpienie zwierząt.

Po otwarciu wystawy Pomagamy zwierzętom wszystkich gości zaprosiliśmy na panel dyskusyjny Zwierzę, człowiek, globalizacja.Do dyskusji zaproszeni zostali: Katarzyna Bielas – OTOZ Animals, Ewa Siedlecka – Gazeta Wyborcza, dr hab. Piotr Skubała – Katedra Ekologii Uniwersytetu Śląskiego, prof. dr hab. Marek Houszka – Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Daniel Wierzbinka – Powiatowy Lekarz Weterynarii. Gościem był Tomasz Pietrzykowski – autor książki „Spór o prawa zwierząt”. Panel poprowadził Jacek Bożek – Klub Gaja. Na zakończenie odbyła się premiera filmu Pomagamy zwierzętom.

Na zdjęciach: konferencja prasowa, Happening Zwierzę nie jest rzeczą i wilki Waldka Rudyka, Panel – Zwierzę, człowiek, globalizacja


Nagrody Współodczuwania 2008
Jedną z najmilszych chwil w czasie obchodów Dnia Praw Zwierząt było rozdanie Nagród Współodczuwania 2008 przyznane przez Klub Gaja za zaangażowanie w ochronę zwierząt – w kategorii: edukacja, media, biznes, które miało miejsce w sali audytoryjnej Parnassos. Laureatami nagrody Współodczuwania 2008 zostali:

*Ewa Podolska – Radio TOK FM  
– za rozmowy o zwierzętach i dla zwierząt

Na zdjęciu: W imieniu Joanny Podgórskiej nagrodę odebrała jej córka Adela

 

*Joanna Podgórska – Tygodnik Polityka  
– za wrażliwość w opisywaniu sytuacji zwierząt we współczesnym świecie

*Szkoła Podstawowa w Skulsku  
– za działania na rzecz ochrony płazów


*Zespół Szkół nr 2 w Czeladzi 
– za podnoszenie świadomości w zakresie ochrony zwierząt

*Tomasz Pietrzykowski  
– za książkę Spór o prawa zwierząt

*Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu  
– za ochronę bioróżnorodności Bałtyku

*TNT Express Worldwide Poland sp. z o.o. 
– za zebranie 49 ton makulatury w akcji Zbieraj makulaturę, ratuj konie.

 


Cały czas spływają do nas karty zgłoszenia. Już wiemy, że Dzień Praw Zwierząt przeprowadzono w ponad 170 placówkach! W wydarzeniu, lekcjach, zajęciach w terenie wzięło udział ponad 18 tysięcy osób!

 

Pamiętajcie! Czekamy na Wasze karty zgłoszenia i sprawozdania z podjętych działań. Przesyłajcie do nas relacje, zdjęcia, artykuły prasowe. Najciekawsze opublikujemy raporcie Pomagamy zwierzętom, który otrzymacie we wrześniu. Podzielimy się doświadczeniem i zainspirujemy innych do działań na rzecz ochrony zwierząt!

 

Lokalne działania

Podejmujemy lokalne działania na rzecz pomocy zwierzętom np. zgromadziliśmy 180 kg karmy i zawieźliśmy do schroniska dla psów w Sosnowcu. Kształtujemy pozytywne postawy poszanowania zwierząt i bierzemy udział we wszystkich akcjach Klubu Gaja. Propagujemy dobre praktyki z zakresu ochrony zwierząt m.in. poprzez plakaty plastyczne, prace techniczne, prowadzimy lekcje tematyczne i zajęcia terenowe. Zwracamy uwagę opinii publicznej na rolę zwierząt np. wykonujemy ulotki dla mieszkańców osiedla i roznosimy je do domów. Skupiliśmy się na akcjach:
*Zbieraj makulaturę, ratuj konie, co roku pieniądze z surowców wtórnych przekazujemy na pomoc dla koni,
*Kurka wolna – przed Świętami Wielkanocnymi uczniowie wykonali prace, na których przyklejali jajka z różnymi numerami i z różnorodnymi kurami oraz wykonali opis pochodzenia jaj,
*Jeszcze żywy karp – przed Świętami Bożego Narodzenia młodzież tworzyła plakaty o humanitarnym traktowaniu ryb i wykonała karpie z łusek plasteliny i odpadów,
*Corrida bycza zabawa – dzieci stworzyły arenę przestrzenną gdzie umiejscowiły zabawki przedstawiające postacie toreadorów i byki w walce,
*Cyrk jest śmieszny nie dla zwierząt – uczniowie malowali różne zwierzęta żyjące w naturalnym środowisku i brutalnie przeniesione do niewoli,
*Zwierze nie jest rzeczą – uczniowie przedstawiali okrutne warunki transportu zwierząt.
Elżbieta Wyderka
Zespół Szkół nr 2 w Czeladzi

 

* * *

…Najpierw była zorganizowana akcja informacyjna... Uczniowie klas młodszych wykonali gazetkę m.in. z materiałów Klubu Gaja. W świetlicy szkolnej czytane były opowiadania, baśnie i bajki, którym bohaterem są konie. Odbył się również cykl zajęć przybliżających życie tych zwierząt. W lutym wśród uczniów klas I i III zorganizowany został konkurs plastyczny Koń jaki jest każdy widzi z nagrodzonych prac powstała dekoracja na korytarzu szkolnym. Odbyło się także spotkanie z panem Zenonem Koziną, miłośnikiem koni i właścicielem niewielkiej stadniny.
Marta Margol
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Elizy Orzeszkowej w Zamościu

 

 

* * *

Dnia 21 maja 2008 roku w naszej szkole zorganizowaliśmy apel z okazji Dnia Praw Zwierząt. Na tym apelu dyrektor szkoły mgr Andrzej Szymański oraz nauczycielka przyrody mgr Małgorzata Niedbał i nauczycielka nauczania zintegrowanego mgr Joanna Lupa zaznajomili uczniów z ideą jaka przyświeca Dniu Praw Zwierząt. W poprzedzającym tygodniu wszyscy nauczyciele na zajęciach przeprowadzili szereg działań, które miały zwrócić uwagę dzieci na sytuację zwierząt w naszym kraju. Mówiono nie tylko o zwierzętach żyjących dziko ale również o zwierzętach hodowlanych, zwierzętach domowych i sytuacji zwierząt tresowanych i występujących w cyrkach. Dzieci przygotowały postery na temat Dnia Praw Zwierząt. Prawie wszystkie dzieci naszej szkoły w środę 21 maja przebrały się za zwierzątka solidaryzując się ze światem królestwa zwierząt. Działania te na pewno uświadomiły dzieciom, że zwierzęta należy traktować podmiotowo oraz to, że każde z dzieci może mieć wpływ na życie zwierząt w naszym kraju.
Szkoła Podstawowa nr 21 w Sosnowcu

 

* * *

21 maja w przeddzień ogłoszonego przez Klub Gaja Dnia Praw Zwierząt zorganizowaliśmy kiermasz. Piękne plakaty informacyjne wykonała utalentowana plastycznie uczennica z klasy II b. Na stoisku można było kupić za symboliczną złotówkę pyszne ciasta (upieczone przez rodziców i uczniów z klas LO i gimnazjum), ozdobne karnety na Dzień Matki, papierowe bukieciki, pocztówki z wizerunkami zwierząt, kolejny numer gazetki szkolnej „Środulaczek”. Karnety i bukieciki były dziełem uczennic z gimnazjum oraz  wychowawcy świetlicy. Uczniowie klas dziennikarskich I a, I b, II a przygotowali liczne ulotki rozdawane kupującym. Treść ulotek dotyczyła losu zwierząt w cyrkach, laboratoriach, w schroniskach i na fermach.
Szkolny koordynator programu „Pomagamy Zwierzętom”: Ewa Biłek
Współpraca: mgr Magdalena Adamczyk
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Sosnowcu

 

* * *

Dzień Praw Zwierząt  uczniowie Szkolnego Koła „Eko-Gim” Gimnazjum Nr 5 w Ośrodku dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Lublińcu obchodzili 20 maja 2008 roku. Wcześniej na terenie całego ośrodka rozwiesili plakaty informujące o tym Dniu.

 


* * *

Rok temu kontaktowałam się z państwem z sprawie porady dotyczącej działań na rzecz ochrony płazów odbywających wiosenne migracje do zbiornika wodnego przez jezdnię. Otrzymałam cenne rady, jednak na działania było już za późno. Wraz z uczniami należącymi do Szkolnego Koła Przyrodniczego przy Szkole Podstawowej w Taciszowie, postanowiliśmy raz jeszcze podjąć się akcji. Pomagał nam w tym pan leśnik – Hubert Rain z Nadleśnictwa w Rudzińcu. Nawiązaliśmy kontakt z pracownikiem Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich – panem Markiem Nieszporkiem, który dostarczył nam odpowiedni sprzęt (siatki) oraz służył cenną pomocą. Akcja rozpoczęła się z początkiem kwietnia i w zasadzie trwała do dziś (od paru dni nie zaobserwowaliśmy już żadnych płazów wzdłuż płotków co świadczy iż ich wędrówki na okres rozrodu zakończyły się). Podczas akcji, która dawała wszystkim wiele satysfakcji dominowały ropuchy szare. Chciałam podziękować panu Pawłowi Grzybowskiemu, który rok temu podzielił się z nami cennymi uwagami i poinformować, że nie poszły one w las. Dziękuję! Pozdrawiam!
Iwona Nosal ze Szkoły Podstawowej
w Taciszowie


 

autor: yoyo ikonki: krysiaida @ deviantart | działa dobrze pod: ie 5.0, netscape6, opera 5 (i wyżej)